Jaka ładowarka teleskopowa najlepsza?
Ładowarki teleskopowe należą do grona najczęściej wykorzystywanych urządzeń gospodarczo-rolniczych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a przeznaczenie uniwersalne. Korzystają z nich przedsiębiorstwa o różnym profilu i branży, a także odbiorcy prywatni i właściciele gospodarstw rolnych. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba realizacji szeregu prac z pomocą łatwego w obsłudze i sprawnie działającego sprzętu, można stosować ładowarki teleskopowe. Podpowiadamy jakie są dostępne rodzaje tych urządzeń oraz w jakim zastosowaniu sprawdzą się najlepiej.
Przeznaczenie ładowarki teleskopowej a jej najważniejsze parametry
Najważniejszym obszarem zastosowania ładowarek teleskopowych jest rolnictwo. Stosują je różnego typu gospodarstwa rolne, ogrodnicze, sadownicze oraz inni przedstawiciele branżowi. Dedykowane dla nich ładowarki teleskopowe mogą różnić się różnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę w czasie zakupów. Ponadto należy określić własne potrzeby: typ zamierzonych do realizacji prac, rodzaj przenoszonych materiałów, spodziewane obciążenie maksymalne, a także wymogi stawiane przez pozostały sprzęt, z którymi ładowarka teleskopowa będzie współpracować.
Napęd, udźwig i wysokość podnoszenia ładowarki teleskopowej
Do zastosowania rolniczego zaleca się ładowarki teleskopowe wyposażone w napęd mechaniczny. Poradzą sobie z pracą w trudnym i wymagającym terenie, a ich operator będzie miał ułatwione manewrowanie. Duża sprawność napędu mechanicznego pozwala na wydajną i dokładną realizację załadunku. Do najprecyzyjniejszych należą napędy z układem hydraulicznym.
Udźwig oznacza maksymalną wartość podnoszenia danej ładowarki. Najlepiej sprawdzają się ładowarki czołowe, których konstrukcja pozwala na stabilne podnoszenie i manipulowanie ładunkami o masie kilku-kilkunastu t. lub nawet więcej. Poradzą sobie z najbardziej wymagającymi i ciężkimi belami siana oraz innymi materiałami.
Wysokość unoszenia wynosi od kilku do kilkunastu, a maksymalnie do ponad 20 m., w zależności od konstrukcji konkretnej ładowarki. Polecamy zwrócić uwagę na urządzenia obrotowe, pozwalające na swobodną manipulację załadunkiem o 360 stopni nawet na całkowitej wysokości podnoszenia. Sprawdzą się świetnie w szybkim załadunku bali.
Tryby pracy i dostępność osprzętu
Ładowarka teleskopowa powinna zostać dopasowana także pod kątem trybów pracy, jakie oferuje swojemu użytkownikowi. Ładowarka może działać w trybie zwykłym (manualnym), półautomatycznym oraz automatycznym. Ten ostatni pozytywnie wpływa na eksploatację osprzętu, przeciwdziałając powstawaniu przeciążeń.
Warto też zwrócić uwagę na zwrotność interesującej nas ładowarki – zwłaszcza jej zdolność do kierowania kołami obu osi oraz wartość promienia skrętu. Ma to duże znaczenie w przypadku gospodarstw o ograniczonym obszarze lub rozbudowanej infrastrukturze, w których liczy się sprawne manewrowanie ładowarką. Ponadto niektóre ładowarki teleskopowe mają tryby jazdy bokiem, co stanowi dodatkowe ułatwienie.
Na koniec pragniemy podkreślić istotną kwestię, jaką jest dostępność osprzętu. Łyżki, chwytaki, pługi, widły, równiarki, kosiarki, glebogryzarki oraz wiele innych nadają się do wykorzystania w obrębie gospodarstw rolnych o różnym profilu i zapotrzebowaniu. Możliwość swobodnej wymiany osprzętu i jego dopasowanie do aktualnych potrzeb jest nieoceniona i warto o niej pamiętać przed sfinalizowaniem zakupów. Osprzęt można swobodnie wymieniać i aplikować na czas wykonywania konkretnych prac.